Anasayfa > Blog > Haber

Blog > Haber

Bisiklet ile Tur Bilgileri

   /   Yazar:    /   Yorum: 0   /   21 Nisan 2014

Bisiklete binmek, kısa gezintilerden ülke ve dünya çapında gezilere kadar varan kültürel, sportif etkinliklerdir. İnsanların bisiklete binme nedenleri çok farklı ve çeşitlidir.

Bisiklete binmek, ülkemizde evimizden dışarıya çıktığımız anda ciddi riskleri olan bir etkinliktir. Bu sebeple güvenliğimiz ile ilgili bazı ana kuralları önemseyip dikkat ederek bunları refleks haline getirirsek sağlık bütünlüğümüzün ve bisikletten aldığımız keyfin devamlılığını sağlarız.

ANA KURALLAR (Olmazsa olmazlar)

- K. E. G. Kask Eldiven Gözlük

Nerede ve ne zaman olursa olsun mutlaka KASK takınız , ELDİVEN ve GÖZLÜK te kullanılması gereklidir. Araştırmalara göre bisikletle çok düşük hızlarda bile kaskın ciddi yaralanmaları önlediği ve hayat kurtardığı bir gerçektir

- Gözlük öncelikle gözlerimizi güneşten, rüzgardan, havadaki tozlardan, uçan çok çeşitli böceklerden, diğer araçların sıçrattığı taş vs. gibi dış etkilerden korur. Hızla yol alırken gözünüze bir şey kaçarsa ne olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Piyasada çok farklı bisiklet gözlükleri vardır, bunların çoğu aerodinamiktir ve gün ışığına göre camları değiştirilebilenleri de vardır. 

- Eldiven de düşmelerde ellerimizi koruduğu gibi biniş sırasında ellerimizin terleyip gidondan kaymalarını da önleyen değişik yararları vardır. 

- Geceleri bisiklete binmeyin. Binmek zorunda kalırsanız bisikletinize aydınlatmalar takın ve reflektörlü giysiler tercih edin. 

- Ülkemizdeki trafik durumunu düşünerek defansif tarzda bisiklet kullanın, araçlar genellikle sizi görmezler ve sizi beklemezler, araçlarla kesişme noktalarında araçların önünden geçmeden önce sürücüyle muhakkak göz kontağı kurup sizi gördüğüne ve sizin ne yapacağınızı anladığından emin olun. 

- Kendi deneyiminizi ve malzeme sınırınızı aşan mesafe, alanlar, iklim koşullarında bisiklete binmeyin ve tur yapmayın. Deneyimli kişilere ve guruplara katılarak deneyim edinmek daha doğru olacaktır. 

- Hazır olmadığınız bir tura çıkarsanız ruhsal ya da fiziksel olarak iflas edebilir ve bisiklete bakış açınız boş yere olumsuzlaşabilir. 

- Özellikle uzun turlar iyi hazırlıklar ister, kondüsyon açısından kendinizden emin olun, bisikleti doğru seçin, bakımını yaptırın ya da yapın, teknik ve yardımcı malzemelerinizi akılcı seçin, yük taşımak işin en önemli ve gerekli yanıdır, yanınıza doğru malzemeler aldıktan sonra taşımaktan korkmayın. 

- Turlarda bisiklete sakin ve tempolu binin, başka bisikletliler varsa birbirinizle (özellikle kendinizle) yarışmayın, grup turlarında temponuzu yavaş sürenlere göre ayarlayın, tecrübeli turcuların grubu arkadan izlemesinde sayısız yararlar vardır, bisikletler arasında görüş mesafesini aşmamaya çalışarak birbirimizden kopmadan ve birbirimizden haberdar olarak yol alırız. Eğer uzun tur yapıyorsak sakin bir tempo ayarlarsak yorulmadan uzun yollar alır ve çevremizi de yaşayabiliriz. Kendinizi zorlarsanız hem birkaç gün içinde tükenir, hem de geçtiginiz yerleri gözleyemeden yol alırsınız. 

- Tura çıkmadan önce çevrenizden birilerine turunuz ve rotanız hakkında bilgi verin, tur sırasında onlarla bağlantı kurun, durumunuz hakkında bilgi verin (özellikle ıssız ve çeşitli açılardan riskli bölgelerde tur yapıyorsanız, ya da yalnızsanız).

- Turda iyi beslenin ve dinlenin. Su kaybı önemli bir sorundur. Düzenli sıvı alın, su kaybınızı idrarınızın renginin koyulaşmasından anlayabilirsiniz. Ayrıca zorlu ve sıcak havalarda yapılan turlarda terle kaybedilen tuzları vs. tamamlamaya yardımcı olan değişik içecekler yararlı olurlar. Turda alkol alımının birçok sakıncası vardır.

MALZEME LİSTESİ

Aşağıdaki malzemeler mevsime göre düşünülmeli ve hazırlanmalıdır.

GÜNLÜK GEZİLER

Malzemeler:

-- K.E.G. (Kask, Eldiven, Gözlük)
-- Çanta (15-20 lt)
-- Yedek iç lastik
-- Yedek fren vites teli
-- Küçük bir tamir takımı
-- Patlak seti
-- Yağmurluk, alt üst
-- Tayt, forma 
-- Yiyecek, içecek
-- Küçük bir ilk yardım seti
-- İletişim için telefon telsiz vs.

3 - 4 GÜNLÜK GEZİLER

Malzemeler:

-- K.E.G. (Kask, Eldiven, Gözlük)
-- Çanta (30 - 40 lt)
-- Yedek iç-dış lastik 
-- Yedek fren, vites, akord telleri, fren pabuçları
-- Tamir takımı, patlak takımı
-- Bisiklet için ön arka aydınlatma
-- Tayt, forma, yağmurluk
-- Yedek giysiler
-- Gece için kalın giysiler, bere
-- Çadır
-- Uyku tulumu
-- Mat
-- Kancalı lastikler
-- Kamp tipi yemek yapma seti
-- Yiyecek, içecek
-- İlk yardım seti, ilaçlar
-- Kafa lambası 
-- Harita
-- İletişim için telefon, telsiz vs.


UZUN TURLAR

Malzemeler:

-- K.E.G. (Kask, Eldiven, Gözlük)
-- Çanta: ön, arka, gidon üstü
-- Pompa
-- Yedek iç, dış lastik
-- Yedek fren, vites, akord telleri
-- Yedek fren pabuçları
-- Yedek zincir baklaları
-- Yedek arka vites attırıcı makaraları
-- Kapsamlı tamir seti 
-- Tayt, forma ve yedekleri
-- Yağmurluk alt, üst 
-- Diğer kalın giysiler (polar, çoraplar, bere)
-- Bisiklet için ön arka lambalar
-- Çadır
-- Uyku tulumu
-- Mat
-- Kancalı bagaj lastikleri
-- Kamp tipi yemek yapma seti
-- Yiyecek içecek
-- Kafa lambası
-- İlk yardım seti ve ilaçlar
-- Harita ve pusula
-- Defter, kalem
-- Küçük radyo
-- İletişim için telefon, telsiz vs.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin